Dzisiaj jest sobota, 21 października 2017 roku. Dzisiaj imieniny obchodzi: Urszula, Hilary, Celina, Jakub, Janusz
Strona głównaPatron SzkołyAktualnościNasza szkołaGrono pedagogiczneInformacje dla pedagogów i uczniówOsiągnięciaKonkurs Młodych OrganistówMiędzyszkolny Konkurs Pianistyczny20 spojrzeń na Oliviera MessiaenaDni Muzyki KościelnejKursyDokumentyVox HumanaCD wydane przez SzkołęGaleria zdjęćCiekawe linkiKontakt

Aktualności

10 października 2017

Pueri Cantores Cracovienses dla Jana Kantego Pawluśkiewicza


Złożony z uczniów naszej szkoły chór Pueri Cantores Cracovienses wziął udział w kolejnym wyjątkowym wydarzeniu. 7 października 2017 roku w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie uświetnił podwójny jubileusz 75. urodzin i 50. rocznicy rozpoczęcia kariery artystycznej Jana Kantego Pawluśkiewicza. Specjalnie na tę okazję zaprezentowano oratorium „Pieśni Doliny Jozafata" inspirowane "Boską Komedią" Dantego. Dzieło to wykonali: Pueri Cantores Cracovienses, którzy wraz ze śpiewakami stowarzyszenia Passionart utworzyli stuosobowy chór, przygotowany przez profesora Wiesława Delimata, soliści: Iwona Socha, Elżbieta Towarnicka, Magdalena Idzik, Aleksander Kruczek i Kamil Zdebel, a także Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Ewy Strusińskiej.

Skrót filozoficzny utworu jest taki, że po końcu świata, kiedy zostaną rozdzielone grupy ludzi – do piekła, czyśćca i do raju, tych co znaleźli się piekle, miłosierny Bóg „przesunie" do czyśćca, a później także i do raju. Chodzi mi o to, że w końcowym rezultacie - wszyscy będą zbawieni – to jest moja osobista teoria.

(Jan Kanty Pawluśkiewicz w wywiadzie dla PAP)

Każdy, kto się spodziewa, że ten utwór to „Nieszpory Ludźmierskie bis", przeżyje rozczarowanie. „Pieśni doliny Jozafata" to dzieło bardzo dramatyczne, napisane „pod prąd" tradycyjnej harmonii – pełne kontrastów i nieoczekiwanych efektów dźwiękowych. To całkiem inna stylistyka i nowy świat dźwiękowy kompozytora.

(Wiesław Delimat w wywiadzie dla PAP)

Galeria zdjęć z wydarzenia, udostępnionych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, znajduje się TUTAJ.

Powrót do aktualności

© 2002-2017 Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna w Krakowie Strony internetowe: impulsivo.pl