Dzisiaj jest wtorek, 12 grudnia 2017 roku. Dzisiaj imieniny obchodzi: Dagmara, Aleksander, Adelaida, Joanna, Ada
Strona głównaPatron SzkołyAktualnościNasza szkołaGrono pedagogiczneInformacje dla pedagogów i uczniówOsiągnięciaMakroregionalne Przesłuchania CEAKonkurs Młodych OrganistówMiędzyszkolny Konkurs Pianistyczny20 spojrzeń na Claude'a Debussy'egoDni Muzyki KościelnejKursyDokumentyVox HumanaCD wydane przez SzkołęGaleria zdjęćCiekawe linkiKontakt

Aktualności

10 października 2017

Pueri Cantores Cracovienses dla Jana Kantego Pawluśkiewicza


Złożony z uczniów naszej szkoły chór Pueri Cantores Cracovienses wziął udział w kolejnym wyjątkowym wydarzeniu. 7 października 2017 roku w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie uświetnił podwójny jubileusz 75. urodzin i 50. rocznicy rozpoczęcia kariery artystycznej Jana Kantego Pawluśkiewicza. Specjalnie na tę okazję zaprezentowano oratorium „Pieśni Doliny Jozafata" inspirowane "Boską Komedią" Dantego. Dzieło to wykonali: Pueri Cantores Cracovienses, którzy wraz ze śpiewakami stowarzyszenia Passionart utworzyli stuosobowy chór, przygotowany przez profesora Wiesława Delimata, soliści: Iwona Socha, Elżbieta Towarnicka, Magdalena Idzik, Aleksander Kruczek i Kamil Zdebel, a także Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Ewy Strusińskiej.

Skrót filozoficzny utworu jest taki, że po końcu świata, kiedy zostaną rozdzielone grupy ludzi – do piekła, czyśćca i do raju, tych co znaleźli się piekle, miłosierny Bóg „przesunie" do czyśćca, a później także i do raju. Chodzi mi o to, że w końcowym rezultacie - wszyscy będą zbawieni – to jest moja osobista teoria.

(Jan Kanty Pawluśkiewicz w wywiadzie dla PAP)

Każdy, kto się spodziewa, że ten utwór to „Nieszpory Ludźmierskie bis", przeżyje rozczarowanie. „Pieśni doliny Jozafata" to dzieło bardzo dramatyczne, napisane „pod prąd" tradycyjnej harmonii – pełne kontrastów i nieoczekiwanych efektów dźwiękowych. To całkiem inna stylistyka i nowy świat dźwiękowy kompozytora.

(Wiesław Delimat w wywiadzie dla PAP)

Galeria zdjęć z wydarzenia, udostępnionych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, znajduje się TUTAJ.

Powrót do aktualności

© 2002-2017 Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna w Krakowie Strony internetowe: impulsivo.pl